Články

Co je to Bloody Walk?

Kategorie: Akce Aktualizováno 7. 1. 2016 4:21 Zveřejněno 17. listopad 2013
Napsal Pavel Kohout Zobrazeno: 2440

Nabízí se několik definicí. Nejkratší bude asi znít - Extrémně dlouhé a rychlé venčení psa. Taková podrobnější a popisná verze zní – Extrémní závod, kdy psovod a pes navzájem propojeni a s povinnou výbavou zdolávají podle mapy vzdálenost, jejíž originální varianta by neměla být kratší 80 km. No a podrobná? Občanské sdružení sv.Alžběty Uherské v Prosečném pořádá na přelomu června a července míchanici různých akcí a v ne úplně poslední v řadě i dog trekkingový závod Bloody walk aneb neoficiální Přebor ČR národních plemen v dogtrekkingu . (Po tom, co to je os.sv. Alžběty Uherské nepátrejte. Církevní restituent určitě ne.)

Původně byl závod před lety koncipován jako propagace na cestě k vítězství naší Ajší. O mé feně fen (vím, že každý máme tu svou) již nejsou více jak dva roky žádné správy. Takže od prvního ročníku je závod pořádán, jako vzpomínkový na ztracené či naopak nechtěné psy jako je Ajša Srdcerváč či Mc Morris z Molu Es, který letos na jaře odešel na svůj poslední nekonečný trek. I letos byla ze startovného vyčleněna částka na nákup dobrot tentokrát pro hromadící se ČSV v nouzi při ch.stanici TAWY. Jako úlitbu bohům a úplatu svědomí za naše svěřence pak kupujeme, nějakou tu mlsku pro osazenstvo záchytné stanice pro poraněná zvířata při KRNAP. Člověk pak tak nějak lépe snáší , když jeho neovladatelný zběsilec prohání zajíce po poli.

Krvavou procházku můžete absolvovat ve třech stupních obtížnosti. Kategorie TUR. Ta byla letos 30kilometrová a způsobuje pouze lehké otlaky paty, kotníků a prstů trekaře. Pes se většinou ani nezahřeje.

Kategorie MID je 40kilometrová. Je navržena pro kadety ve výcviku na opravdový LONG. Letos opět zdolali jeden pěkný kopeček a dle mínění některých dokonce i jednu horolezeckou stěnu. Zde již hrozí i krvavý puchýř, jako vzpomínka na nádherně prožitý víkend. Závod je někdy plný emocí a mnozí ze závodníků se s pořadateli dělí o své pocity i v jeho průběhu. Není proto divu, že občas dostanou organizátoři i citově zabarvenou SMS. Její text :“NENÁVIDÍM VÁS!“ svědčí o skutečném duševním pohnutí při pohledu na krásnou krajinu Krkonošských hor viděnou spodními úhly.

Kategorie LONG je 4,5 kilometrů nočního běhu 82 kilometrů chůze při převýšení 5 000m s cca 12kg batohem na zádech. V průběhu treku se plní různé úkoly . Povinná chůze v botičkách pro psa byla v podání Československých vlčáků neskutečným uměleckým zážitkem. Jedná se prakticky o krásný jednodenní outdorový zážitek s vaším psem. Protože účastníci jsou vesměs úchylní romantici, zahajují závod už ve čtvrtek v noci, nočním během vlahým řepkovým polem. Ráno zdolávají Žalý jako rozcvičku a výstup na Zadní Renerovky co by generálku půlnočního výstupu na Sněžku. Výstup na nejvyšší horu Čech v tomto závodě je největší úspěch organizátorů. Byl to první povolený legálně pořádaný psí závod na tento Český velekopeček. Radost o to větší, že na vrchol se, jako první vydrápalo ČSV, následováno Českým horským psem a choďákem. Vetřel se tam ještě „zlaťák“, abychom nabyli rasisti. Bohužel Český strakatý, jediný v kategorii , musel odstoupit pro zranění packy.

Ti všichni pronásledováni další smečkou ČSV. Bohužel tato skupina byla hendikepována neúměrnou žravostí psovodů na povinném bivaku před výstupem na horu hor. Hustý vývar a poctivá svíčková se na výkonu té strany vodítka zakončené humanoidem musela zákonitě podepsat. Do cíle vítězně dorazila mladší polosestra Ajši v čase něco málo přes 18 hodin. Jako vždy veselá a připravena postavit se znovu na start. Jen co si někde zaběhá, aby si protáhla tělo znavené monotónním klusem.

Psovodi se vždy těší na závěrečné posezení. Oproti minulým ročníkům je velkým kladem, že se ho aktivně zúčastnili i majitelé jiných plemen. Pochopili, že se ocitli ve společnosti, kde jeden chlup na triku není společenské faux-pas (čti fó-pá) a otisklé psí zoubky na židli není příběh hodný vyprávění.

Co napsat závěrem této megalomanské reklamy na devastaci člověka a unavení psa ? Snad jen základní heslo tohoto ročníku -dogtrekking je sport, který prohlubuje vztah mezi psovodem a psem.

Je-li ve vašem okolí někdo, kdo po přečtení této věty vyprskl smíchy, je bezpochyby účastník Bloody walk a my víme proč se tak stalo…………Chce to to vědět i vy ?

 

Fotogalerie z Bloody Walku 2012 zde.

Z galerie