Články

Klubová výstava v Belgii 2013

Kategorie: Akce Aktualizováno 7. 10. 2015 14:01 Zveřejněno 17. listopad 2013
Napsal Julie Ledvinková Zobrazeno: 1535

Když se u nás cestou z Francie zastavila Shadowova chovatelka Saša Záhradníková, zmínila se, že v srpnu se bude v Belgii konat klubová výstava a bonitace posuzovaná paní Soňou Bognárovou a že tam určitě pojede, protože tam přijedou štěňata z dalšího vrhu Frei Malý Bysterec a Shadowův bratr Rosco (Cirion Potomok vlkov). Saša mi nabídla, že mě do té Belgie doveze. A to se neodmítá. 

Vzhledem k plánované celodenní jízdě autem přijeli Saša a Patrik už ve čtvrtek večer za mnou do České Kanady a přivezli s sebou Tonyho - Bajkala Tajomný tulák. Tohoto pětiletého psa se rozhodl majitel prodat a zájem o něj projevila finská chovatelka Satu Suokallio, takže Tony s námi jel do Belgie za Satu. Tony naprosto bezproblémů strávil noc na musherském stake-outu, nechal se ošetřovat od množství cizích lidí. Hned nám přirostl k srdci. Shadowovi se vetřelec na našem území sice moc nelíbil, ale nakonec se v klidu vyspali oba psi i osazenstvo srubu. Čekal nás pátek strávený na německých dálnicích s občasnými pauzami na benzínkách...neznám nic horšího. Večer jsme konečně dorazili do obce St.Katelijne nedaleko Mechelenu, poseděli, anglicko-německy popovídali a brzy šli stanovat. Nazítří se konala nejdříve bonitace, která je pro belgické psy povinná, pro německé a francouzské dobrovolná (a přesto se jich mnoho zúčastnilo, dokonce i psi z finské stanice Taabernakelin). Zkouška povahy probíhala jinak než na české bonitaci: Psovod uváže psa u kolíku a okamžitě odchází do úkrytu. Přichází cizí osoba a vstoje navazuje se psem kontakt, pak odchází. Následuje výstřel a bezprostředně po výstřelu se ráznými kroky blíží ke psu táž osoba, která jej hladila, a velmi věrohodně naznačuje údery obuškem a "jde po psovi". 

Výstava se konala až odpoledne, to už byla na místě i druhá česká výprava, Baladin a Black Shadow Arqeva se svými majiteli. Paní Bognárová posuzovala i pohyb v kroku, přičemž se zaměřovala na správné zaúhlení a pokládání tlap. S předváděním psů v pomalé chůzi jsem se v Čechách ještě nesetkala a velmi mě zaujalo. Posuzuje se po třídách, nikoli podle pohlaví. Nejdříve šli tedy dorost-psi a hned dorost-feny, mladí psi a mladé feny, mezitřída....kolem 16.hodiny přišla na řadu třída otevřená-psi. Zajímavý pes byl Ink Oskar Dor (Carr Malý Bysterec x Agira Vlčí Démon). Další zvíře v naší třídě byl pozoruhodný Elou Dark Angel de l´ame des loups, francouzský pes zajímavé tmavohnědé barvy, ale také tmavých očí a hlavně naprosto paralyzovaný stresem, už od výstupu z auta. Mým jasným favoritem byl Shadowův bratr Rosco, na kterém jsem celý den mohla oči nechat. Impozantní 70cm vysoké zvíře s dlouhýma nohama, bohatá sytě vybarvená srst, pěkná maska, světlé oči.. Jaké bylo moje překvapení, když rozhodčí po chvilce váhání upřednostnila před Cirionem Caira, protože má více žádoucí typ hlavy a energičtější a prostornější pohyb. Shadow postoupil i do soutěže o CAC...a nakonec se stal vítězem plemene! V Belgii se nezadává CAC v každé třídě prvnímu psu se známkou V1. ale pouze nejlepšímu psu a nejlepší feně. Nejlepší fenou se stala Taabernakelin Kajsa, Nejlepším psem a vítězem plemene Cair Potomok vlkov. Organizační zmatky způsobily, že Black Shadow Arqeva nebyla přizvána do soutěže o nejlepší fenu, ačkoli byla jediná ve třídě pracovní a získala "excellent". Baladin Arqeva startoval ve třídě šampionů, kde měl slušnou konkurenci: německý Bero Sarik vom Dreiburgenblick (Cirus spod Dumbiera x Ela Zlata Palz) byl impozantní veliký pes, ale již s trochu tmavšíma očima, zato Taabernakkelin King (Baron spod Dumbiera x Ikala spod Dumbiera) byl jemný ušlechtilý pes, který třídu vyhrál. 

Viděli jsme hodně bázlivých zvířat, zejména z francouzského chovu, němečtí psi se projevovali většinou docela vyrovnaně. Celá výstava byla zajímavá zkušenost, jak s organizací výstav v Belgii, tak s posuzováním paní Bognárové, která byla velmi pozorná a neodpouštěla nedostatky v exteriéru ani v povaze. 

S Tonym jsme se rozloučili a popřáli jsme mu hodně štěstí v zemi tisíce jezer...

Výsledky:

Black Shadow Arqeva - tř.pracovní feny - excellent 1

Baladin Arqeva - tř. šampionů psi - excellent 2

Cair Potomok vlkov - tř.otevřená psi - excellent 1, nejlepší pes, CAC, BOB

Cair Potomok vlkov

Z galerie