Nepřehlédněte

Všechna zvířata podílející se na chovu ČSV v ČR splňují standardy Mezinárodního chovatelského řádu F.C.I.
Od 1.1.2017 je pro uchovnění potřeba doložit vyšetření na DM a DW - viz odběr krve pro DNA....
Žádost o Krycí listy posílejte příslušnému regionálnímu poradci chovu nejméně 6 týdnů před plánovaným krytím. Ve zkráceném termínu je poplatek 300,-Kč pro členy klubu, 500,-Kč pro nečleny klubu. (Viz ceník poplatků). Dále připomínáme, že poplatek za KL je třeba také uhradit. Již vystavený KL je platný 6 měsíců. Poté je třeba požádat o prodloužení nebo o nový KL.
Dokumenty potřebné pro vystavení PP (Krycí list 2x, Hlášení vrhu, Přílohu přihlášky vrhu – čipování, případné žádosti o vystavení exportních PP) posílejte na adresu předsedy CHK.

200

Kniha ČSV

Zveme majitele československých vlčáků na zkoušku vytrvalosti psa. Zkouška se bude konat podél řeky Labec u Nymburku. Více informací najdete v kalendáři akcí.

Knihy jsou dostupné na všech klubových akcích a zároveň u pokladníků poboček, se kterými je možné domluvit se na způsobu platby a zaslání knihy.

Kdo je přítomen

Právě přítomno: 67 hostů a žádný člen

Moudrost vlků

Vytvořeno 26. červenec 2018 Aktualizováno 26. 7. 2018 22:32 Zveřejněno 26. červenec 2018
Napsal Petr Hurda Zobrazeno: 302

Všem milovníkům vlků doporučuji k přečtení knihu „Moudrost vlků“, která vyšla v češtině v letošním roce. Její autorka Elli H. Radingerová je respektovaná německá odbornice na život vlků ve volné přírodě.


 

Její pozorování vlků v Yellowstonském n. parku značně změnilo dosavadní představy o sociálním životě vlků založené na pozorování vlčích smeček držených v zajetí, kde v omezeném prostoru vznikají ve smečce patologické vztahy. Využití moderní techniky dnes umožňuje sledovat pohyb zvířat na velké vzdálenosti, natáčet kolektivní lov a války mezi smečkami.
         Ukazuje se, že mnohé teorie o zákonitostech vlčích smeček jsou zcela liché, např. ve volné přírodě není ve smečkách žádné bezprávné zvíře omega, vůdčí pár nemusí být nikterak dominantní ani o své postavení bojovat s ostatními, množit se mohou i další samice a samci ve smečce, nikoliv jen alfa, atd. Vlci jsou silné individuality, někteří se celý život drží rodné hroudy a nikdy smečku neopustí, zatímco jiní odejdou a za pár dní jsou přes tisíc kilometrů daleko. Také jednotlivé smečky se chovají velmi rozdílně.

Komu nevadí občasné filosofické úvahy, bude knihou jistě nadšen. Kdo by se třeba nechtěl dozvědět, jak si v přírodě krkavci a vlci spolu hrají?

Kamila Nováková

Z galerie