Nepřehlédněte

Všechna zvířata podílející se na chovu ČSV v ČR splňují standardy Mezinárodního chovatelského řádu F.C.I.
Pro uchovnění je potřeba doložit vyhodnocení DKK a DLK, rentgeny se zhotovují dle rozhodnutí Konference 2018 pouze u akreditovaných veterinářů. Dále je třeba doložit vyšetření na DM, DW a DNA profil - viz odběr krve pro DNA...Žádost o Krycí listy posílejte příslušnému regionálnímu poradci chovu nejméně 6 týdnů před plánovaným krytím. Ve zkráceném termínu je poplatek 300,-Kč pro členy klubu, 500,-Kč pro nečleny klubu (viz ceník poplatků). Pes i fena na KL musí být přeregistrováni jako chovní na ČKS Již vystavený KL je platný 6 měsíců, poté je třeba požádat o jeho prodloužení nebo o nový KL. Dokumenty potřebné pro vystavení PP (Krycí list 2x, Hlášení vrhu, Přílohu přihlášky vrhu – čipování, případné žádosti o vystavení exportních PP) posílejte na adresu předsedy CHK.

200

Moudrost vlků

Vytvořeno 26. červenec 2018 Aktualizováno 26. 7. 2018 22:32 Zveřejněno 26. červenec 2018
Napsal Petr Hurda Zobrazeno: 1950

Všem milovníkům vlků doporučuji k přečtení knihu „Moudrost vlků“, která vyšla v češtině v letošním roce. Její autorka Elli H. Radingerová je respektovaná německá odbornice na život vlků ve volné přírodě.


 

Její pozorování vlků v Yellowstonském n. parku značně změnilo dosavadní představy o sociálním životě vlků založené na pozorování vlčích smeček držených v zajetí, kde v omezeném prostoru vznikají ve smečce patologické vztahy. Využití moderní techniky dnes umožňuje sledovat pohyb zvířat na velké vzdálenosti, natáčet kolektivní lov a války mezi smečkami.
         Ukazuje se, že mnohé teorie o zákonitostech vlčích smeček jsou zcela liché, např. ve volné přírodě není ve smečkách žádné bezprávné zvíře omega, vůdčí pár nemusí být nikterak dominantní ani o své postavení bojovat s ostatními, množit se mohou i další samice a samci ve smečce, nikoliv jen alfa, atd. Vlci jsou silné individuality, někteří se celý život drží rodné hroudy a nikdy smečku neopustí, zatímco jiní odejdou a za pár dní jsou přes tisíc kilometrů daleko. Také jednotlivé smečky se chovají velmi rozdílně.

Komu nevadí občasné filosofické úvahy, bude knihou jistě nadšen. Kdo by se třeba nechtěl dozvědět, jak si v přírodě krkavci a vlci spolu hrají?

Kamila Nováková

Z galerie