Články

LVT Jevišovice 2015, Jevišovický pětiboj - memoriál Karla Matušince

Kategorie: Akce Aktualizováno 7. 10. 2015 13:52 Zveřejněno 22. červenec 2015
Napsal Karel Skoupý Zobrazeno: 3222

Letošní letní výcvikový tábor ČSV pořádaný pobočkou klubu pro Moravu a Slezsko proběhl opět tradičně v Jevišovicích v termínu 12. - 19. 7. 2015. Role výcvikáře a figuranta se zhostil František Náhlík, majitel psa ČSV Brona z Hvozdecké kotliny (ZOP, BH, FPr1, FPr2, FPr3, ZM, ZPU1, ZVV1).

Během nedělního odpoledne se začali sjíždět do jevišovického areálu účastníci tábora - většina jich přijela na celý týden, tito obsadili všechny chatky. Několik dalších přijelo do stanů vždy na část tábora.  Celkem se zde každý den pohybovalo mezi 24 - 30 lidmi a 17 - 22 ČSV.

Od neděle do středy panovalo takřka ideální počasí - příjemné teploty a žádná velká vedra, většinu dne bylo pod mrakem, ale za celou tuto dobu ani nekáplo. V neděli večer byl výcvik zahájen výcvikem obran, od pondělka do středy jsme pak chodili ráno na stopy, po nichž dopoledne následovala poslušnost. Po obědě pak bylo volno a později odpoledne se cvičily obrany, příp. kdo chtěl si mohl vyzkoušet test povahy na bonitaci. Ve středu večer jsme nacvičovali měření na bonitaci (to jsme individuálně zkoušeli i v jiných dnech).

Od čtvrtka se změnilo počasí - příjemné dny kdy nás před přímým sluncem chránila lehká oblačnost vystřídaly tropy s teplotami hodně nad 30°C, kdy se pod tuto hranici teplota dostávala až dost po osmé hodině večer.

Ve čtvrtek a pátek proběhl už 13. ročník Jevišovického pětiboje - memoriálu Karla Matušince, a s ním 3. ročník juniorské verze tohoto závodu. Do juniorské kategorie se přihlásili 2 ČSV (oba dva psi), do kategorie dospělých 8 ČSV (3 psi a 5 fen). Celkem tedy 10 účastníků, což je zatím nejvíc.

Vzhledem k předpovědi počasí jsme 1. disciplínu - orientační závod - odstartovali vcelku brzo. První závodník vyrazil na trať v 5:30, další pak po 10-ti minutových intervalech, takže poslední vyrazil z tábora v 7:00. Kromě Milana Smolka s Andym Dalpet dali všichni přednost před jízdou na kole cestě pěšky (resp. střídání chůze a běhu).
Na kole chtěla jet ještě Jana Zítková s Altyrem z Podřipské samoty, ale kvůli technické závadě nakonec také běžela. Jako jediná pak oběhla  všechny kontroly (na které se stihla dostat v limitu), ale do cíle dorazila téměř hodinu po vypršení 4-hodinové lhůty.
Milan dorazil ještě později, když zvolil možnost nejet po kontrolách v pořadí v jakém byly číslovány, ale nejprve jel na dvojku, pak na trojku, odtud na čtyřku, kterou ale nenašel. Vrátil se tedy přes Jevišovice a rozhodl se jet na jedničku, která byla na úplně opačné straně od čtyřky. Jenže ve spěchu přejel odbočku, kterou měl jet, a skončil až mimo mapu (což se naposledy  před pár lety povedlo právě Janě Zítkové). Nakonec jedničku našel, ale už po limitu. Našel se ale sám, takže letos nebyl bludný kořen udělen, neboť nikdo neprojevil dostatečnou míru zoufalství, čímž podmiňují propozice závodu jeho získání.

V 1. disciplíně tedy nikdo neprojel všechny kontroly v limitu, maximální bodový zisk byl 60 bodů. Toho dosáhli Jan Kůrka s Astou Jasmine Eyes, Roman Krčmář s Hermionou z Věrné smečky, Jana Zítková s Altyrem z Podřipské samoty a  Karel Skoupý s Grey Alexou z Údolí ticha.
V kategorii juniorů stihl v limitu kontroly Karel Čundrla s Brenem Atir Bohemia, při vědomostním testu odpověděl správně 3 z 5-ti otázek a ujal se v této kategorii vedení.

 

 

K večeru pak proběhla první část obran - likvidace výtržnosti (tuto část absolvují pouze dospělí, nikoliv junioři). Zde si nejlépe vedli Roman Krčmář s Hermionou z Věrné smečky, Milan Smolko s Andym Dalpet a Karel Skoupý s Grey Alexou z Údolí ticha, kteří za tuto část získali plný počet 20 bodů.
Od 22:00 pak proběhla druhá část obran - „stezka odvahy“, na níž psovody a jejich psy čekaly dvě avizace figurantů a nakonec přepad (u juniorů místo přepadu třetí avizace). Po této části se na první místo vyhoupl Karel Skoupý s Grey Alexou z Údolí ticha, kteří obdrželi na obranách v obou částech celkem 84 bodů (nejlepší obrana). V juniorské kategorii ziskem 34 bodů navýšil svůj náskok - byť o jediný bod - Karel Čundrla s Brenem Atir Bohemia.

 

V pátek ráno závod pokračoval stopami. První skupina vyrazila v 6:00. Nejprve absolvovali svoji stopu junioři, kdy opět o jediný bod tuto disciplínu se ziskem 27 bodů vyhrál Karel Čundrla s Brenem Atir Bohemia. Když dorazila na místo druhá skupina, která vyrážela v 7:00, tak zrovna začali vypracovávat stopy první účastníci dospělé kategorie.
Nejvyšší startovní číslo (Grey Alexa z Údolí ticha) tak mělo před sebou téměr dvouhodinové čekání v rychle rostoucím vedru, ve skromném stínu šípkového keře. Na svoji stopu se dostali cca v 9 hodin. Podmínky měli těžší hlavně o to vedro. Rosa totiž nebyla ani ráno, a všechny terény na stopy v okolí byly vyprahlé - zažloutlá krátce sečená tráva s ojedinělými trsy zelené jeteliny, v níž se sem tam proháněly ještěrky a občas bylo možné potkat užovku, při troše štěstí i zmiji (letos jsme ji nikdo nepotkali, ale z minulých let víme, že tam jsou).
Nejlepší stopu předvedla Marie Nečasová se psem Aschere Sirius Black Tajemný přelud a svými 77 body o 15 bodů snížila náskok průběžně první Grey Alexy z Údolí ticha, která si druhou nejlepší stopou dne (62 bodů) vedení před Ascherem udržela o pouhý jeden bod. Přes 50 bodů se v těchto poměrně těžkých podmínkách dostali ještě Jan Kůrka s Astou Jasmine Eyes (58 bodů) a Milan Smolko s Andym Dalpet (55 bodů).

 

 

Vzhledem k pekelnému vedru jsme 4. disciplínu - poslušnost - odložili až na pozdější odpoledne, kdy už je na jevišovickém cvičáku aspoň trošku stín. Začali jsme po páté hodině, jako první šli na řadu opět junioři a hned po nich dospělí psi. Nejvíce bodů získala Marie Nečasová se psem Aschere Sirius Black Tajemný přelud (53 bodů). Tím se dostala na průběžné první místo - předstihla o 3 body Grey Alexu z Údolí ticha, která na poslušnosti získala 49 bodů. 46 bodů získala Hermiona z Věrné smečky a po 45 bodech Bára z Podřipské samoty a Aisha Atir Bohemia. Ostatní už byli pod 40-ti body.


Poslušnost byla letos celkově slabší, nikdo nezískal více než 70 bodů a nebyla tedy ani vyhlášena nejlepší poslušnost. U juniorů měl lepší poslušnost Dew z Katusického dvora, který s 22 body o 2 body snížil náskok Brena Atir Bohemia. Ten však předvedl výborný kousek při plížení pod plížítkem, ze kterého byl tak nadšený, že celou vzdálenost odcouval, mohutně olizujíc svého páníčka. Uznejte, že naučit plížit psa zadnicí napřed je už opravdu kumšt :o)

 

Poslední disciplínou byl pulling. Začínalo se až ve 21:00. Mezi juniory Bren odtáhl na rozdíl od Dewa celou trasu v limitu jedné minuty a potvrdil tak své vítězství v juniorské kategorii. Mezi dospělými vozík odtáhl pouze jeden pes (samec) - Altyr z Podřipské samoty a získal tak 100 bodů mezi psy, mezi fenami pak byla nejrychlejší Hermiona z Věrné smečky (100 bodů), následovaná Grey Alexou z Údolí ticha (85 bodů). Žádná další fena ani pes neodtáhli vozík celou vzdálenost - výkony byly od roztažení v řádu několika cm do ukončených 4 metrů. Grey Alexa z Údolí ticha se tak dostala s celkovým ziskem 340 bodů zpět na první místo, na druhé z dosavadního třetího poskočila Hermiona z Věrné smečky (325 bodů) a na třetí místo z dosavadního pátého Altyr z Podřipské samoty (301 bodů). Altyr zároveň ukázal největší zlepšení oproti svým minulým účastem a stal se nejlepším ze psů (samců).

Vzhledem k pokročilé hodině jsme vyhlášení u poháru odložili na sobotní ráno, kdy jsme nejprve minutou ticha uctili památku Karla Matušince a pak přistoupili k vyhlášení výsledků.

Konečné výsledky:

 • 1. místo: Karel Skoupý a Grey Alexa z Údolí ticha, 340 bodů, nejlepší obrana (84 bodů)
 • 2. místo: Roman Krčmář a Hermiona z Věrné smečky, 325 bodů
 • 3. místo: Jana Zítková a Altyr z Podřipské samoty, 301 bodů
 • 4. místo: Marie Nečasová a Aschere Sirius Black Tajemný přelud, 268 bodů, nejlepší stopa (77 bodů)
 • 5. místo: Jan Kůrka a Asta Jasmine Eyes, 236 bodů
 • 6. místo: Milan Smolko a Andy Dalpet, 226 bodů
 • 7. místo: Jana Čundrlová a Aisha Atir Bohemia, 220 bodů
 • 8. místo: Lenka Kůrková a Bára z Podřipské samoty, 114 bodů

1. místo Grey Alexa z Údolí ticha a Karel Skoupý, 2. místo Hermiona z Věrné smečky a Roman Krčmář, 3. místo Altyr z Podřipské samoty a Jana Zítková1. místo Grey Alexa z Údolí ticha a Karel Skoupý, 2. místo Hermiona z Věrné smečky a Roman Krčmář, 3. místo Altyr z Podřipské samoty a Jana Zítková 2. místo Dew z Katusického dvora a Jaromír Souček, 1. místo Bren Atir Bohemia a Karel Čundrla2. místo Dew z Katusického dvora a Jaromír Souček, 1. místo Bren Atir Bohemia a Karel Čundrla

Kategorie junior:
 • 1. místo: Karel Čundrla a Bren Atir Bohemia, 179 bodů
 • 2. místo: Jaromír Souček a Dew z Katusického dvora, 123 bodů

 

V sobotu odpoledne jsme ještě dle zájmu procvičili trošku poslušnost a obrany a pak už jsme - někteří ještě v průběhu soboty, většina ale až v neděli - odjeli domů. Letos se - tak jako obvykle - opět v Jevišovicích sešla dobrá parta lidí. Věřím, že si všichni tábor užili, a kromě toho, že se něco naučili se svými čtyřnohými parťáky, se i dobře bavili. Takže na nějakém výcvikovém víkendu nebo na LVT 2016 zase nashledanou!!!

Fotogalerie

Napsal Karel Skoupý
Fotografie: Karel Skoupý a Jarka Blažková

Speciální poděkování:

 • František Náhlík: vedení výcviku, figurování a funkci hlavního rozhodčího na Jevišovickém pětiboji
 • Roman Krčmář, Nikola Bulíková, Jakub Štefek a Nikola Štefková: zajišťování kantýny
 • Jakub Štefek, Nikola Bulíková, Pavel Štefek, Lenka Štefková, Lenka Lebišová, Dana Matušincová, Jan Hadaš a Nicole Wieznerová: pomoc při Jevišovickém pětiboji (zajištění kontrol, kladení stop, noční avizace)
 • Milan Dobšík – Jemča Jemnice a PetPlanet: zajištění části cen pro závodníky Jevišovického pětiboje
 • Všem zúčastněným za skvěle prožitý týden :o)

Z galerie