Články

Laboratoř VetGen - důležitá výzva

Kategorie: Zdraví
Aktualizováno 19. květen 2017
Zveřejněno 19. květen 2017
Napsal Lenka Dragonari Zobrazeno: 35

Výzva pro všechny majitele ČSV, kteří nechali testovat své psy na dwarfismus ve slovenské laboratoři VetGen. V současnosti tato laboratoř rozesílá všem majitelům psů, u kterých došlo k chybnému testování, opravený výsledek. Je opravdu nutné, abyste chovatelské komisi sdělili tento nový výsledek. Můžete tak zabránit narození postižených štěňat. Chovatelská komise jinak nemá k těmto informacím přístup.

Děkujeme za spolupráci

19.5.2017 Daniela Čílová,
regionální poradce chovu
 

Exokrinní pankreatická insuficience (EPI)

Kategorie: Zdraví
Aktualizováno 11. červen 2014
Zveřejněno 10. červen 2014
Napsal Kamila Nováková Zobrazeno: 1809

Pankreas neboli slinivka břišní je důležitá a po játrech druhá největší žláza příslušející k zažívacímu traktu. Funkčně je pankreas tvořen dvěma typy tkání. Jeden typ tkáně, tvořící Langerhansovy ostrůvky, je činný vnitřně sekretoricky (inkrečně) a produkuje v tzv. beta-buňkách hormon inzulin. Druhý typ tkáně je činný zevně sekretoricky (exkrečně) a vylučuje vývodnými cestami do dutiny střeva trávicí enzymy.

V současné době je vrozená nedostatečnost pankreatu u psů velmi časté onemocnění, které se projevuje sníženou až téměř nulovou exokrinní činností slinivky břišní. Za nejčastější příčinu EPI bývá pokládána dědičně podmíněná atrofie pankreatických acinů (lalůčků). Nedostatečná činnost tkáně slinivky břišní produkující trávicí enzymy je příčinou různě závažných, někdy velmi těžkých zažívacích potíží.

Nedostatek pankreatických enzymů vede ke špatnému trávení živin ve střevě, k tomu, že jejich využívání (vstřebávání) je nedostatečné. Na základě osmotických mechanismů vzniká potom z narušeného trávení malabsorpční průjem, který může být i krvavý. U mladých zvířat se v důsledku špatného využívání potravy (živin i dalších látek, jako např. vitaminů) zpomaluje růst, pokud se onemocnění rozvine již okolo 6 měsíců věku, zůstane postižený jedinec menšího vzrůstu a suššího typu. Druhotně se vyvíjejí v důsledku poruch trávení změny na sliznici tenkého střeva, které vedou k malnutrici (podvýživě). Ta má za následek hubnutí postiženého psa či feny. Zvíře navíc trpí neodbytným pocitem hladu, který časem vede k polyfágii (nadměrnému příjmu potravy).

Číst dál: Exokrinní pankreatická insuficience (EPI)
 

Co je dobré vědět o bakterii Mycoplasma canis

Kategorie: Zdraví
Aktualizováno 24. leden 2017
Zveřejněno 16. prosinec 2016
Napsal L. Birnerová a J. Čermáková Zobrazeno: 946

V dnešní době, kdy je svět malý a propojený a informace jsou snadno dosažitelné, by se nemělo stát, že by chovatelé či majitelé psů nevěděli o bakterii Mycoplasma canis. V dřívějších dobách se o ní nemluvilo a ani veterinární lékaři ji více nezkoumali, a označovali její důsledky jako oslabení imunity a zařazovali ji mezi fakutativní patogeny.

Číst dál: Co je dobré vědět o bakterii Mycoplasma canis
 

Psí herpes virus (HVC)

Kategorie: Zdraví
Aktualizováno 18. únor 2012
Zveřejněno 2. únor 2012
Napsal Karel Skoupý Zobrazeno: 4922

V loňském roce (2011) bylo v ČR odchováno nejvíce vrhů a logicky i nejvíce štěňat ČSV v historii chovu ČSV v Čechách a na Moravě. Také průměrný počet štěňat v jednom vrhu byl mírně nad dlouhodobým průměrem - celkem bylo do plemenné knihy zapsáno 333 štěňat v 52 vrzích. Při těchto počtech vrhů a štěňat se samozřejmě také v několika případech objevily některé nepříjemné věci – nezabřeznutí fen, vstřebání štěňat po půlce březosti, úmrtí štěňat v krátké době po porodu... Mezi chovateli tak opět přišly na přetřes otázky kolem psího herpes viru. Informovanost ohledně něho stále není příliš dobrá, proto si v následujících řádcích můžete přečíst několik základních věcí sepsaných na základě diskuzí s veterináři a textů zabývajících se touto problematikou.

Číst dál: Psí herpes virus (HVC)
 

Seznam výsledků testů na DM

Kategorie: Zdraví
Aktualizováno 2. prosinec 2011
Zveřejněno 12. říjen 2011
Napsal Lenka Dragonari Zobrazeno: 4025

řazení je abecední podle oficiálního jména psa bez ohledu na pohlaví
pokud chcete doplnit svého psa, pište na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Číst dál: Seznam výsledků testů na DM
 

Výzkumná práce ČZU (testování DM)

Kategorie: Zdraví
Aktualizováno 21. únor 2011
Zveřejněno 21. únor 2011
Napsal Karel Skoupý Zobrazeno: 5474

Dne 15. prosince 2010 byl na klubových stránkách zveřejněn článek týkající se onemocnění degenerativní myelopatie (DM) a plánovaného testování československých vlčáků v rámci výzkumné práce ČZU (autorkou článku je Ing. Daniela Čílová). Přestože článek je velice dobře napsán a laikovi velmi dobře popisuje, oč se jedná, mám z reakcí které se ke mně vracejí bohužel pocit, že mnoho lidí si nepřečte více než první dva odstavce, a aniž by dočetli do konce, začnou šířit paniku. Pokusím se tedy velmi stručně shrnout několik faktů:

Číst dál: Výzkumná práce ČZU (testování DM)
 

Degenerativní myelopatie – základní fakta, testování ČSV v ČR

Kategorie: Zdraví
Aktualizováno 8. červenec 2014
Zveřejněno 15. prosinec 2010
Napsal Ing. Daniela Čílová Zobrazeno: 18669

Degenerativní myelopatie (DM) je v současnosti jednou z nejdiskutovanějších geneticky podmíněných chorob u československého vlčáka (ČSV). Původně byla DM považována za chorobu specifickou pouze pro německé ovčáky, ale později se ukázalo, že jsou postižena i další plemena jako velškorgi pembroke, boxer, rhodéský ridgeback, chesapeake bay retrívr, Saarloosův vlčák a bohužel i československý vlčák.

DM je progresivní neurodegenerativní onemocnění míchy. Rané stádium choroby se projevuje ubýváním bílé hmoty míšní, především v hrudní oblasti páteře. Dochází tak k postupnému narušování systému “drah” vedoucích signály z mozku do cílového místa a tedy ke zhoršené schopnosti ovládat zadní, a v pozdějším stádiu nemoci, i přední končetiny. Klinickým projevem u zvířat postižených tímto onemocněním je charakteristický styl chůze, který se projevuje ztrátou koordinace a rovnováhy. Mezi další projevy patří inkontinence a postupné ochrnutí dýchacích svalů. Všechny změny provázející degenerativní myelopathii jsou nevratné a zhoršující se ve svém projevu. První příznaky nemoci lze pozorovat přibližně ve věku osmi let a celý proces může trvat až  tři roky, v případě, že majitel dříve nesvolí k euthanázii zvířete. DM je bohužel v současnosti neléčitelná choroba, vždy končí smrtí zvířete.

Odkaz na video s postiženým jedincem DM plemene ČSV (shlédnutí nedoporučujeme citlivějším povahám)
Tentýž jedinec ČSV - po 4 měsících

Číst dál: Degenerativní myelopatie – základní fakta, testování ČSV v ČR
 

Z galerie