Notice: Undefined property: YjsgCheckBrowser::$Name in /mnt/web-data2/cswolfdog_cz/public_html/www/templates/youfauna/yjsgcore/yjsg_core.php on line 338

Notice: Undefined property: YjsgCheckBrowser::$Name in /mnt/web-data2/cswolfdog_cz/public_html/www/templates/youfauna/yjsgcore/yjsg_core.php on line 341

Notice: Undefined property: YjsgCheckBrowser::$Name in /mnt/web-data2/cswolfdog_cz/public_html/www/templates/youfauna/yjsgcore/yjsg_head.php on line 213
KCHČSV - Několik poznámek ke standardu ČSV

Články

Několik poznámek ke standardu ČSV

Kategorie: Chov Aktualizováno 7. 10. 2015 13:46 Zveřejněno 19. duben 2014
Napsal Ing. Karel Hartl Zobrazeno: 6869

Požádali jsme pana Hartla, zda by nebyl ochotný napsat několik slov o tom, jak se „správně dívat“ na svého psa a nepomohl nám oživit výklad nejčastěji se vyskytujících termínů v souvislosti se standardem československého vlčáka. S velkým potěšením vám na následujících řádcích přinášíme článek, o kterém jsme přesvědčeni, že mnohým vnese do používaných pojmů jasnější světlo. Pane Hartle, děkujeme za Váš článek.
~ Redakce

Několik poznámek ke standardu ČSV

Aby si majitelé ČSV mohli sami posoudit svého psa a také porozumět posudku, který dá vašemu psu posuzovatel na výstavě, řekneme si, na co se zaměřit.

Vezměte si k tomu standard, abyste měli vzor, jak by měl váš pes ideálně vypadat. Postavte si psa před sebe a ohodnoťte jeho kondici. To znamená, zda je pes HUBENÝ – je kondice hladová, nebo naopak tlustý je kondice ŽÍRNÁ. Když není pes ani hubený a ani tlustý a k tomu dobře osvalený, je to kondice PRACOVNÍ. Pokud je k tomu pes ještě dobře živený a je to na něm vidět, má VÝSTAVNÍ kondici. Feny pro chov mohou být mezi výstavní a žírnou kondicí a té říkáme kondice CHOVNÁ.

Kromě kondice, která se může měnit, má pes i určitou stavbu těla, která je neměnná a je to jeho KONSTITUCE.

Má-li pes široký hrudník, masivní trup, značně objemnou, volnou svalovinu, volné pysky, často uvolněná spodní oční víčka, volné břicho a volnou kůži zejména na krku, tak je pes LYMFATICKÝ. Pokud má pes širší hlubokou hruď, výrazně těžkou hlavu, silnou kostru, krátký krk, kůže je tlustá, ale napjatá, pak to označujeme jako HRUBOU konstituci.

PEVNÝ konstituční typ se vyznačuje dobře vyvinutou kostrou, s výrazným osvalením patrným pod napjatou kůží, suchou výraznou hlavou odpovídající pohlaví, hruď má tvar poněkud zploštělého oválu a dosahuje k loketnímu kloubu, břicho je vtažené, končetiny jsou dlouhé, dobře osvalené a správně zaúhlené.

SUCHÝ konstituční typ se odlišuje od pevného konstitučního typu lehčí pevnou kostrou, méně vyvinutou, ale pevnou dlouhou svalovinou, slabší kůží, odlišný výraz hlavy, odpovídající pohlaví je zachován.

JEMNÝ konstituční typ se vyznačuje slabou kostrou a slabě vyvinutou svalovinou, plochým hrudníkem, lehkou hlavou, zpravidla nedosahuje standardní výšky, srst je často jemná.

Pokud máte pevný metr, tak si změříme výšku psa v kohoutku. Kohoutek nahmatáme jako nejvyšší bod na hřbetě, který je nad lopatkou. Požadované rozměry jsou uvedeny ve standardu.

Podíváme se, zda má pes na hlavě požadovanou masku a jakého je celkového zbarvení. Pes i fena mají mít 42 zubů. V horní čelisti 20 a v dolní 22. Ucho má být spíše kratší a stojící. I když standard připouští různé odstíny zbarvení srsti, požadované je vlkošedé zbarvení, podobné zbarvení evropského vlka. Převládající světlé zbarvení, zejména bílé drápy, je považováno jako nežádající projev úbytku pigmentu. Může vésti k projevu některých degeneračních znaků (bílá barva u boxerů, bulteriérů a dog je doprovázena slepotou a hluchotou). U ČSV je ztráta pigmentu často projevem zeslabení konstituce.

Krycí srst (pesíky) má mít ČSV tvrdé, rovné, dostatečně dlouhé k zakrytí podsady. V zimní srsti mají tvořit výrazný límec. Zimní srst se vyznačuje hustou podsadou, která na jaře vylíná. Pes nemá mít výrazné, hluboké a široké předhrudí, to má dosahovat k loketnímu kloubu. Břicho má mít vtažené, hřbet i záď rovnou, ocas nasazen ve výši zádi a má být rovný a dosahovat k hleznovému kloubu. Končetiny nemají být přeúhlené.

posouzení správného pohybu psa budete potřebovat někoho, koho pes zná. Nejprve posuzujeme psa v kroku, kdy pes jde mimochodem. Potom zrychlíme pohyb do klusu, který má být lehký, prostorný, kdy končetiny jdou těsně nad zemí.

Pohyb posuzujeme ze strany, kdy pánevní končetiny došlapují do stop hrudních končetin. Při posouzení zepředu má nášlap tvořit úzkou stopu a při posouzení zezadu mají jít pánevní končetiny v jedné rovině s hrudními končetinami a v jedné rovině s osou těla.

Povahu psa poznáte podle toho, jak se pes chová při různých situacích. Pes se nemá bát cizích osob, dopravních prostředků, silných zvukových podnětů, nemá bezdůvodně napadat osoby a jiná zvířata,

I když váš pes nesplňuje všechny požadavky standardu, nezoufejte. Standard je ideálem a malé odchylky od standardu jsou přípustné i v chovu. A cvičit a využívat psa pro své potřeby můžete každého psa.

Napsal Ing. Karel Hartl

Z galerie