Notice: Undefined property: YjsgCheckBrowser::$Name in /mnt/web-data2/cswolfdog_cz/public_html/www/templates/youfauna/yjsgcore/yjsg_core.php on line 338

Notice: Undefined property: YjsgCheckBrowser::$Name in /mnt/web-data2/cswolfdog_cz/public_html/www/templates/youfauna/yjsgcore/yjsg_core.php on line 341

Notice: Undefined property: YjsgCheckBrowser::$Name in /mnt/web-data2/cswolfdog_cz/public_html/www/templates/youfauna/yjsgcore/yjsg_head.php on line 213
KCHČSV - Přebor ČSV 2006 Světlá nad Sázavou

Výsledky soutěží a zkoušek

Přebor ČSV 2006 Světlá nad Sázavou

Kategorie: Zkoušky a soutěže Aktualizováno 21. 1. 2014 14:45 Zveřejněno 21. leden 2014
Napsal Helena Hubáčková Zobrazeno: 2663

VI. ročník přeboru ČSV dle ZVV1 a závod dle ZZO - 9.9.2006, Světlá n. S.

Již po šesté se letos sešli majitelé československých vlčáků, aby vzájemně změřili síly v závodu podle kritérií zkoušky ZVV1 a nově podle zkoušky ZZO. Kategorii ZVV1 obsadilo 6 startujících dvojic, kategorii ZZO dvojice 4.

Počasí objednal pořadatel naprosto ukázkové - ranní chlad s bohatou rosou a bezvětřím byl ideální na stopy, poslušnosti a obrany pak provázelo slunečné počasí s občasným mráčkem, který na chvilku zastínil hřející slunko.

První na půlhodinovou vlastní stopu nastoupil Václav Zeisek s Jessikou z Litavské kotliny, po něm následovala Barbora Drtinová s Lupusem z Litavské kotliny - nové tváře přeboru, číslo 3 si vylosoval Vojtěch Molnár a Jakub Eden severu - další noví závodníci, se 4 nastupoval Kamil Horák s Keltem z Molu Es, s číslem 5 Václav Zeisek s Irou z Litavské kotliny a startovní pole s číslem 6 uzavíral Karel Vavřík s Argosem Mrazivé ticho. Všechny soutěžící dvojice se vešly do zkouškového limitu (jako obvykle u pachových prací) a největší bodové ztráty byly za neoznačené předměty a ověřování na lomech. Velmi pěknou stopu předvedl Jakub Vojty Molnára. Paní rozhodčí Marcela Nalezená ji ohodnotila 94 body a pochvalným uznáním. Vojtu ale následně "trumfli" Kamil s Keltem o celé 4 body, a tak nejlepší stopa přeboru patřila dvojici č. 4.

Po stopách měli závodníci hlavní kategorie volno a na řadu přišla poslušnost kategorie ZZO. S číslem 1 nastoupila Zita Břicháčková s Trixi z Molu Es, s 2 nastupoval Pavel Šroubek s Bártem z Věrné smečky, č. 3 měla dvojice Jaroslava Kabelová a Adam z Katusického dvora a poslední 4 si vytáhla Eva Macková s Erou Kanýčo.

Kategorie ZZO byla otevřena především pro mladé a začínající pejsky a začínající psovody. Z tohoto pohledu (alespoň podle mě) naprosto splnila svůj účel a umožnila těmto dvojicím vyzkoušet si atmosféru závodů a především propastný rozdíl mezi tréninkem, kdy pejsek dělá vše téměř na 100 %, a oficiální akcí, kde se zákonitě projeví typická vlastnost československých vlčáků - překvapit svého majitele zcela nečekaným kouskem. Paní rozhodčí posuzovala tuto kategorii s velkým citem i pochopením pro jistou rozvernost mladých zvířat.

Nejlepší výkon předvedla Eva Macková se svou Erou - jejich celkem svižná a soustředěná poslušnost byla ohodnocena 58 body ze 60 možných. Mně osobně se nejvíc líbil kontakt, který fenka po celou dobu udržovala se svou majitelkou.

Po poslušnostech přišly na řadu speciální cviky - přivolání za ztížených podmínek, skupinka osob a úvaz. Žádný z pejsků nezaznamenal v tomto oddíle problém a větší bodovou ztrátu. Nejlépe si vedli Bárt Pavla Šroubka a Adam Jarky Kabelové, kteří si odnesli plný počet bodů - 40. Kategorie ZZO měla dobojováno a ke slovu se opět dostávají závodníci kategorie hlavní. Největším kamenem úrazu jsou aporty a štěkání - obecně to neoblíbené cviky československých vlčáků. Celkově pak pomalejší nebo nepřesné provádění cviků nebo celková nesoustředěnost jsou příčinou dalších bodových postihů. Nejlépe si opět vedli Kamil Horák s Keltem a jako jediní překonali hranici 90 bodů (celkem za 94 b.).

K poslušnostem obecně ještě nutno podotknout, že značná část jich byla poznamenána pachově velmi výraznými a zajímavými místy na cvičební ploše, která některé čtyřnohé závodníky donutila k pečlivému zkoumání. Vyvodit z toho lze pouze jediné - nezávodící účastníci podobných akcí, buďte ohleduplní a nenechte své psy venčit na cvičební ploše, závodníci, na podobné situace se připravujte a učte psa důslednému odvolání od "zajímavých" věcí.

V tuto chvíli má dvojice číslo 4 poměrně značný náskok - 13 bodů před Vojtou s Jakubem a téměř 30 bodů před Václavem s Irou. Obrany ale leckdy dokáží ještě zamíchat s pořadím a tak není nic definitivní. Prostor pro obrany je ve Světlé značně rozlehlý a navíc mírně zvlněný, některé makety se tedy více či méně ztrácí za horizontem. Zřejmě i to bylo příčinou, že průzkum terénu na 10 bodů zvládla pouze Václavova Ira.

Následné vyštěkání pomocníka - Václava Drahozala - bylo bohužel velmi špatné - ve všech případech padla nula. Větším výpadkem už pak bylo pouze nepovedené hladké zadržení Lupuse z Litavské kotliny, kdy špatně odhadl odskok a do rukávu narazil zespoda a nestihl zakousnout, a spadnutí z rukávu při kontrolním výkonu Jakuba Eden severu. Ale to se všechno může stát a závod je prostě vždy i věcí náhody. Technicky, jako vždy, vyrovnanou obranu předvedla Ira Václava Zeiska a tak si odnesla tato nejstarší čtyřnohá účastnice přeboru 84 bodů a prvenství v této disciplíně. Nebýt nuly za vyštěkání, bodové hodnocení by bylo ještě vyšší!

Kategorie ZZO i ZVV1 byla dobojována a tak na účastníky již čekalo pouze slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen včetně krásných broušených váz. Příští rok nás čekají v kategorii ZVV1 jisté změny, které by měly umožnit účast mnohem širšímu počtu psovodů, a tak doufám, že řady letošních nováčků nejen neprořídnou, ale naopak budou obohaceny o nové tváře.

Všem letošním účastníkům děkuji jménem Klubu za účast a sportovní vystupování a přeji jim, aby pro ně letošní ročník byl pokud možno motivací do dalšího výcviku. Velký dík jistě patří i panu Hospodkovi a ZKO ve Světlé n. S. za bezvadnou přípravu celé akce.

VI. ROČNÍK PŘEBORU VE VÝKONU ČSV DLE ZVV 1

Výsledky přeboru čsv 2006Výsledky přeboru čsv 2006

 

Z galerie