Nepřehlédněte

Všechna zvířata podílející se na chovu ČSV v ČR splňují standardy Mezinárodního chovatelského řádu F.C.I.
Pro uchovnění je potřeba doložit vyhodnocení DKK a DLK, rentgeny se zhotovují dle rozhodnutí Konference 2018 pouze u akreditovaných veterinářů. Dále je třeba doložit vyšetření na DM, DW a DNA profil - viz odběr krve pro DNA...Žádost o Krycí listy posílejte příslušnému regionálnímu poradci chovu nejméně 6 týdnů před plánovaným krytím. Ve zkráceném termínu je poplatek 300,-Kč pro členy klubu, 500,-Kč pro nečleny klubu (viz ceník poplatků). Pes i fena na KL musí být přeregistrováni jako chovní na ČKS Již vystavený KL je platný 6 měsíců, poté je třeba požádat o jeho prodloužení nebo o nový KL. Dokumenty potřebné pro vystavení PP (Krycí list 2x, Hlášení vrhu, Přílohu přihlášky vrhu – čipování, případné žádosti o vystavení exportních PP) posílejte na adresu předsedy CHK.

Kniha ČSV

Knihy jsou dostupné na všech klubových akcích a zároveň u Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a u Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., se kterými je možné domluvit se na způsobu platby a zaslání knihy.

Kdo je přítomen

Právě přítomno: 111 hostů a žádný člen

Zápisy ze schůzí

Zápis ze schůze zástupců KCHČSV v ČR a KCHČSV v SR

Kategorie: Zápisy ze schůzí Aktualizováno 31. 3. 2020 14:41 Zveřejněno 31. březen 2020
Napsal Lenka Dragonari Zobrazeno: 621

23. 2. 2020 Marianka

Prítomní za KCHČSV SR: Ľuboš Zaremba, Marcela Gábrielová, František Rosík, Jana Dudíková

Přítomní za KCHČSV ČR: Kamila Nováková, František Herbrich, Jaroslava Smištíková, Dana Matušincová

Program:

1. Opravy standardu FCI 332

2. Uchovňování jedinců v ČR a SR: DLK, DM a Dw

3. Čistokrevnost plemene

 

1. Opravy standardu FCI 332

Na základě jednání mezi kluby v letech 2011, 2013 a 2018 dokončit opravy některých částí standardu, které se nám zdají důležité, směrem k původnímu znění před zkracováním a chybným překladem na FCI. KCHČSV v SR již podal žádost na FCI na některé z úprav, zatím ale bez odezvy.

Závěr:

KCHČSV v ČR společně s KCHČSV v SR žádá o opravu standardu zpět k původnímu znění v následujících (zvýrazněných) bodech, které vlivem zkrácení a překladu na FCI ze standardu zmizely.

· Délka těla : Výška v kohoutku = ne více než 10:9

· Výška v zádi je o 1-2 cm menší než výška v kohoutku.

· Tlama: Suchá, ne široká, rovný hřbet nosu. Spodní čelist je silná.

· Ocas je vysoko nasazený, od kořene ocasu je rovný. Volně spuštěný dosahuje hlezenní kloub (pätový kĺb, hock joint) a je celý dobře osrstěný. Při vzrušení obyčejne pes nese ocas srpovitě vzhůru.

· Vady:

Jakýkoli chybějící zub je považován za vadu.

· Vylučující vady:

Jakýkoli chybějící zub.

Nepravidelný skus, předkus, podkus.

· Oprava chyby, která je v pouze anglické verzi standardu, kde je namísto Rear pastern uvedeno chybně Hock:

Rear pastern: Long, clean. Position almost vertical to the ground.

2. Postupy při uchovňování jedinců, DLK, DM a Dw

DLK v ČR

KCHČSV v ČR má v současné době podmínku chovnosti DLK 0. V souladu s poznatky moderní veterinární ortopedie se domníváme, že DLK 1 odpovídá stupněm postižení zvířete DKK C na spodní (horší) hranici hodnocení.

Všichni námi oslovení veterináři v ČR specializovaní na ortopedii se shodli, že připuštění do chovu jedinců s DLK 2 a 3 je z jejich pohledu zcela nemyslitelné a dále, že dle výsledků statistik jiných plemen se DLK z chovu hůř eliminuje než DKK. V ČR je povinné RTG loktů již řadu let, ale dosud jsme měli jen pár ojedinělých nálezů DLK. Proto není poslední Konferencí 2018 schválený požadavek na vyřazení všech DLK postižených jedinců pro chov závažné omezení a nehrozí zde zúžení krevní základny.

DM a Dw v ČR

V posledních dvou letech jsme nezaznamenali chybu v žádné laboratoři při vyhodnocení těchto dvou onemocnění. Proto budeme na Konferenci navrhovat povolení odvození výsledků těchto dvou testů od rodičů, pokud jsou oba N/N, a to v souladu se Směrnicí ČMKU pro zápis do průkazu původu při potvrzení o ověření parentity. Do PP bude uvedeno „clear po rodičích" nebo „normal po rodičích".

DLK v SR

KCHČSV v SR zatím neplánuje zavést povinné RTG loktů, většina chovatelů a majitelů je ale dělá dobrovolně spolu s DKK.

DM a DW v SR

Vzhledem k množství chybných testů není možné zatím odvozování schválit.

3. Krížence – riešenia a ako s tým zaobchádzať

Zástupci obou klubů projednali hodnocení psa Dorren ŠP provedené v laboratoři Genomia a celkovou situaci ohledně čistokrevnosti zvířat v ČR a v SR. Výbor KCHČSV v ČR zašle vyjádření Genomie k této věci Výboru KCHČSV v SR.

Zapsala:

Kamila Nováková

Z galerie