Články

Oslava 35.výročí uznání čsv národním plemenem spojená s přehlídkou plemeníků 9.9.-10.9.2017

Kategorie: Akce Aktualizováno 20. 10. 2017 14:44 Zveřejněno 20. říjen 2017
Napsal Helena Jahelková Zobrazeno: 2089

V sobotu se sjelo na Kynologický klub Karlštejn více než sto lidí. Vzhledem k velikosti místa je zázrak, že jsme se tam všichni vešli, vlci Karkulku ani nikoho jiného nesežrali, za oběť padlo pouze 15 kg buřtů. Někteří lidé se zde sešli proto, aby předvedli své plemeníky, matky svých vrhů či potomky, jiní se přišli pokochat a seznámit se s naším krásným plemenem nebo jen tak poklábosit se svými známými. Oslava by nebyla úplná, kdyby se celé akce nezúčastnil také jeden ze zakladatelů chovu čsv, pan Karel Hartl, který pozorně sledoval veškeré psy od začátku až do konce. Cílem přehlídky plemeníků je především upozornit na svého uchovněného psa, což je skvělá příležitost pro majitele, kteří nejezdí na výstavy či se příliš nezúčastňují klubových akcí.

Podle mého názoru má mnoho uchovněných psů co nabídnout, a když se spojí s vhodnou fenkou, mohou mít oba lidští rodičové radost, že potomci předčí své psí rodiče, ať už v povaze či exteriéru.

Soutěže posuzovali všichni přítomní diváci a nehodnotili krásu, nýbrž celkové sympatie, které v nich ten daný pes spolu se svým majitelem vyvolal.

Do soutěže O nejsympatičtějšího plemeníka vstupovalo celkem 26 psů (22 v katalogu, 4 se dohlásili na místě). 10 psů dosud nemělo potomky, 10 psů mělo jeden vrh, 6 psů mělo více vrhů. Od původního úmyslu pozvat všechny psy do jednoho kruhu na počátku jsme nakonec upustili, a psi se představovali každý zvlášť. Chyběla však závěrečná promenáda, např. po pěticích soutěžících psů, kterou jsme zařadili až u následujících soutěží. Někteří psi ukázali různé triky z výcviku přes klasickou poslušnost po prvky dogdancingu, někteří se nám jen proběhli. Ke každému plemeníkovi si majitelé připravili charakteristiku, která vystihovala jeho exteriérové a povahové přednosti, zkrátka něco, co se nedočtete z bonitačního kódu. Nejstarší účastník soutěže byl dědeček Lupus z Litavské kotliny "Pirx", který v říjnu oslaví 16 let!

1.místo Kraken Kuklík

2.místo Erron z Molu Es

3. místo Biaggi Lucky of Lukava

Do soutěže Otec roku 2017, který zde musel mít minimálně jednoho svého potomka jakéhokoli věku, vstupovalo celkem 5 otců.

1.místo Biaggi Lucky of Lukava (3 vrhy)

2.místo Floyd Srdcerváč (3 vrhy)

3.místo Blotáhunka Šungmanitú-ha-Khoyake (2 vrhy)

Soutěž Matka roku 2017, která zde musela mít své „dítě i manžela“, byla obsazená jen 3 fenkami, takže si každá matka za svůj „těžký úděl mlékárny“ odnesla ocenění.

1.místo Annabela z Vlčí boudy (2 vrhy)

2.místo Galadriel Sotis „Mája“ (1 vrh)

3.místo Canna Crystali z Březovské samoty (3 vrhy)

Do soutěže Dítě roku 2017, které zde muselo mít svého otce, vstupovalo celkem 10 „štěňat“ různého věku, která se nám proběhla a také něco ukázala.

1.místo History Šedý poklad (10 měsíců)

2.místo Sullivan Grey Střípek snů (17 měsíců)

3. místo Gabretta Yatapika Wolfdog Land (3 měsíce)

Kromě těchto soutěží jsme ještě požádali pana Hartla, aby udělil své osobní ceny a uznání psům, kteří ho v přehlídce nejvíce zaujali. Mohl volit ze všech psů přítomných na místě, včetně těch, kteří do žádné soutěže nevstoupili. Cenu Karla Hartla získali:

1.místo Kraken Kuklík

2.místo Lord Ares Kuklík

3.místo Garon z Blatnických vinic

Abychom byli spravedliví, i pan Hartl si od účastníků odnesl nějaké ty upomínkové předměty a dobroty jako poděkování. Další přídavné soutěže měli bohužel jen chabé obsazení, ale nakonec se dostalo na všechna místa. V soutěži o Vlčí zub, které se účastnily tři hospodyňky, získala

1.místo Čokoládová bábovka od Zuzky,

2.místo Rybízo-dýňová kynutá buchta od Helči,

3.místo Rybízová drobenková buchta od Andy.

Rozhodla tak porota ve složení 3 dětí a 3 dospělých.

Do soutěže o Nejsympatičtější dvojici se přihlásily pouze čtyři dvojice, což je obrovská škoda, doufejme, že příště bude soutěž lépe obsazená, abychom ukázali, že i my se dokážeme bavit a máme stejnou vynalézavost jako naši vlčáci.

1.místo si zaslouženě odnesla Drsná kočka a skotský vlk Garon, kteří měli oba dva velmi propracovanou masku včetně kiltu pro vlka a několika myší pro kočku,

2.místo a velký potlesk sklidila také Indiánka a vlčice Jessie Axa adoptovaná ze špatných podmínek,

3.místo mladičká Kráska a Zvíře Gabretta; je však pravdou, že Kráska se zajímala většinou o buchtu ve své ruce a následně o prince ležícího na zemi, zatímco Zvíře ji nechávalo vcelku chladnou a ani jednou ho nepolíbila,

4.místo obsadila Bojovnice proti Islámskému státu a vytlemená vlčice Bebe.

Na noční buřtíky a pokec se nás sešlo jen sedm statečných, takže ani kytary jsme nevytáhli a komorně drbali především o našich šedivácích.

V neděli jsme neměli ustanovený program, ale z hlasování na facebooku vyhrál nácvik svodu a bonitace a potom vycházka na hrad. Měli jsme k dispozici dvě měřidla, takže předseda moravské pobočky popadl jedno měřidlo spolu s manželkou a jali se měřit na stole šestnáct dorostenců a jednu dospělou fenku, druhé měřidlo ukořistila tajemnice české pobočky, aby se mohla plazit po kolenou před těmi samými sedmnácti vlkouši při měření na podložce. Poté si to spravedlivě vyměnili, aneb konec soupeření mezi územními pobočkami :) Šestnáct psů si zkusilo svod a někteří z nich i bonitační měření a povahu, jeden si zkusil celou bonitaci. Bubák Petr si nesundal klobouk a strašil dorost testem svodové povahy. Také nám dělal figuranta na bonitaci. Dorazila i dvě malá štěňátka, která se tu s námi socializovala a šla nahoru na Karlštejn.

Velké poděkování patří sponzorům – Mirkovi Šestákovi, který zařídil nádherné kokardy od Barbory Grdinové, Petru Hrabinovi za finanční příspěvek na ceny, Dragon Press tiskárně Klatovy za tisk a laminaci fotek, kantýně ZKO Karlštejn a samozřejmě dalším za tisk diplomů, pomoc na místě a hladký průběh celé akce.

V obou dnech proběhla aukce fotek, které dobrovolně věnovala řada autorů. Výtěžek z celé akce byl věnován nadačnímu fondu Krtek na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Celkem se vybralo 4 214,-Kč.

Helena Jahelková, Katarína Petérová, Lenka Dragonari

DSC 0459resDSC 0459res

Přejímka psů a ukázka fotek ke dražbě pro nadační fond Krtek.

DSC 0619resDSC 0619res

Ceny pro vítěze

DSC 0580resDSC 0580res

Kraken Kuklík - 1.místo Nejlepší plemeník a 1.místo Cena Karla Hartla

lupus z litkot2lupus z litkot2

Lupus z Litavské kotliny "Pirx" nejstarší účastník přehlídky plemeníků, letos oslaví 15 let.

maskadrsnakockamaskadrsnakocka

Drsná kočka a skotský vlk Garon - 1.místo v soutěži O nejsympatičtější dvojici a v pozadí Kráska a zvíře

maska indiankamaska indianka

Indiánka a vlčice Jessie Axa - 2.místo v soutěži o Nejsympatičtější dvojici

DSCF5649DSCF5649

Z nácviku nedělního svodu

DSCF5896DSCF5896

Vlčáci na Karlštejně

Z galerie