Články

Výcvikový víkend Buchlovice 23. - 25. 5. 2014

Kategorie: Akce Aktualizováno 7. 10. 2015 12:02 Zveřejněno 2. červen 2014
Napsal Karel Skoupý Zobrazeno: 3648

Všichni kdo chodí nebo chodili někam se svým psem cvičit vědí, že ne každý cvičák je dobrý, zakousat si na dobrého figuranta dnes něco stojí, a také ne každý má v běžném denním shonu čas se psem na cvičák jezdit. Přitom československý vlčák je plemenem pracovním, dokonce alespoň nějakou práci vyloženě vyžadujícím. Klub by měl dělat kroky k tomu, aby se zpřístupnily výcvikové, ale i výchovné rady od kvalitních výcvikářů majitelům ČSV. To všechno jsou důvody, proč územní pobočka KCHČSV pro Moravu a Slezsko uspořádala výcvikový víkend v krásném prostředí Buchlovských vrchů, v rekreačním středisku Dopravák poblíž lázní Leopoldov-Smraďavka nedaleko Buchlovic.

Cílem těchto akcí není za víkend vycvičit psa - to ostatně ani nelze, ale ukázat začínajícím majitelům, jak mají se svým psem pracovat, jak odbourat případné problémové projevy v chování psa, těm zkušenějším pak umožnit komplexní výcvik psa s opravdu kvalitním figurantem a výcvikářem. Role figuranta a výcvikáře se ujal Karel Cviček, u stop a poslušností mu sekundovala Lenka Humbel. Výcvikového víkendu se zúčastnilo celkem 21 československých vlčáků, od štěňat až po pokročilé psy.

V pátek večer po večeři jsme se sešli v místním baru, kde byl upřesněn program na sobotu - v 7:00 stopy ve dvou skupinách, od 9:00 snídaně, po snídani pak výcvik poslušností, pak oběd a odpoledne obrany. V sobotu nad ránem zdálky hřmělo a kolem čtvrté i trošku sprchlo, ale při odchodu na stopy nepršelo. Více se pak zatáhlo až při poslušnostech a přišly i přeháňky - silná bouřka s přívalovým deštěm, kterou předpovídali na sobotu „rosničkáři“, se nám ale naštěstí vyhnula.

V poledne se vyčasilo a někteří využili pauzy mezi obědem a odpoledními obranami k výletům do okolí, třeba na hrad Buchlov, který je od střediska Dopravák cca 5 km pěšky. Po obranách jsme se přemístili do baru na večeři, spojenou se sledováním semifinále hokejového MS. Po večeři byl opět krátký „brífink“, kde se rozdělili na neděli zájemci o stopu a o poslušnost - stopy a poslušnosti v neděli probíhaly souběžně a bylo možné si vybrat, obojí po sobě by se nestihlo. Po snídani a malé přestávce pak následoval nácvik obran, pak už úklid a předání chatek, v jednu hodinu oběd a po obědě odjezd domů.

Prakticky vše vyšlo podle plánu (komplikace některým nastaly snad jen při příjezdu, způsobila je nehoda motorkáře v Buchlovských kopcích, kvůli které byla hlavní silnice dlouho uzavřena), včetně počasí, ochotného personálu střediska i dobrého jídla a ostaního občerstvení za rozumné ceny. Snad tedy byli všichni spokojení. Těším se na setkání s částí z nich na LVT 2014, pořádaném územní pobočkou pro Moravu a Slezsko na stejném místě v posledním srpnovém týdnu. Zde se role figuranta a výcvikáře ujme Radek Kurtin, který s Karlem Cvičkem při figurování na různých akcích spolupracuje a mají podobný „rukopis“. Radkovi bude asistovat Jarka Lenertová. Všichni tito výcvikáři a figuranti pochází z „líhně“ Frýdlantského cvičáku :o).

Napsal Karel Skoupý

Fotogalerie   Fotky z výcvikového víkendu najdete také v galerii Karla Skoupého a Elišky Riegerové.

Z galerie