Články

Mistrovství ČR stopařů IPO - FH 2005

Kategorie: Akce Aktualizováno 7. 10. 2015 13:51 Zveřejněno 21. leden 2014
Napsal Jaroslav Hospodka Ing. Zobrazeno: 1134

Letošní nejvýznamnější podnik stopařů v České republice se konal ve dnech 21. - 23. října 2005 v obci Malá Štáhle v okrese Bruntál. Organizační zajištění celé akce bylo pod "taktovkou" ČKS svěřeno ZKO Bruntál v čele s MVDr. Stanislavem Vodičkou. Ten měl k ruce celý tým spolupracovníků s celkem osmi kladeči (není bez zajímavosti, že jedním z nich byl všem Moravákům dobře známý figurant Zdeněk Mrňka), dvěma přešlapávači stop a řadou dalších pomocníků.

Hlavními aktéry však byli dva rozhodčí - p. Hodek Jaroslav - předseda výcvikové komise ČKS jako hlavní, p. Zdeněk Sankot jako druhý a především vlastní účastníci - psi a jejich psovodi a páníčci.

 

Časový program byl následující:

  • pátek 21.10.05 - od 15 hodin - prezentace, zahájení soutěže, losování, společenský večer
  • sobota 22.10.05 -10 - 17 hodin - pachové práce v terénech
  • neděle 23.10.05 -10 - 16 hodin - pachové práce v terénech a vyhlášení výsledků.

Kvalifikovat se na mistrovství je snem každého stopaře, ale realizovat tento sen je velmi obtížné. V minulých letech procházeli uchazeči vždy třemi výběrovými závody (před několika lety se zde objevil všem příznivcům ČSV známý Hasso z Kladenské záře p. Pudila), které určily pořadí nominovaných. V tomto roce byl systém výběru odlišný.

Letošního mistrovství se zúčastnilo celkem 16 nejlepších psů stopařů různých plemen z celé ČR. Do této elitní šestnáctky s drtivou převahou německých ovčáků se nyní konečně (!) prosadil i zástupce našeho plemene československý vlčák - Hero od Úhoště (letos úspěšně složené zkoušky ZVV2, IPO2) majitele Jaroslava Hospodky s psovodem Jiřím Schusterem. Tito účastníci byli nominováni podle žebříčku nejlepších stopařů ČR sestaveného ČKS na základě výsledků dosažených na zkouškách IPO-FH nebo FH2 v letech 2004 a 2005. V tomto žebříčku se objevilo celkem 27 psů, počet startujících byl však striktně omezen na 16 nejlepších.

Vlastní průběh soutěže

V době kdy probíhalo losování ještě nikdo z účastníků netušil, jak klíčové bude pořadí, které si vylosuje a kdy pak bude pracovat na stopách. Soutěž totiž velmi poznamenaly extrémní podmínky. Louky, kde se myši jen hemžily (tak asi 30 děr na 1m2), počasí - zima, déšť, silný vítr a mlha s viditelností tak na 10 - 15m, že i kladeči znalí místního terénu ztráceli orientaci, a vyjde vám z toho jedno - hrůza a děs. Vydělali tak ti, kteří šli na stopy v sobotu dopoledne a v neděli odpoledne. V losování Hero štěstí neměl, sobotní stopu měl v závěru dne, nedělní zase hned po ránu, takže podmínky měl jedny z nejmizernějších. Herovi se podařilo umístit na krásném 12. místě, což je v této konkurenci stopařských specialistů skvělý výsledek, vzláště když se uváží to, že to byl jeho první start na mistrovství a díky svému věku má předpoklady (když vše vydrží a vyjde kvalifikace) účastnit se i několika dalších mistrovství.

Výsledky:

 1. Arie od Koňské hřívy (CHP) - Pyšková Ivona

 2. Bady Stříbrné doly (NO) - Burianová Taťjana

 3. Miki Hronovský pramen (NO) - Daušová Zuzana

 .........

 12. Hero od Úhoště (ČSV) - Schuster Jiří

Jak je vidět, stupně vítězů ovládly (z hlediska psovodů) plně ženy a tak i účast na mistrovství světa stopařů 2006 (mistrovství ČR bylo zároveň kvalifikací na příští rok) bude v režii žen. Avšak to, že jsme měli jako KCHČSV na mistrovství republiky zástupce svého plemene, to nám nikdo nevezme a je to jistě skvělá prezentace československých vlčáků. Ať je Herova letošní účast pobídkou pro všechny ostatní zájemce o výcvik ČSV a ať Hero nezůstane nadlouho jediným, komu se to podařilo.

Fotogalerie

Z galerie