Články

LVT Jevišovice 2012

Kategorie: Akce Aktualizováno 7. 10. 2015 13:56 Zveřejněno 21. srpen 2012
Napsal Karel Skoupý Zobrazeno: 4167

Letošní tradiční letní výcvikový tábor v Jevišovicích se uskutečnil v termínu od 22. 7. do 4. 8. Někteří nedočkavci se ale začali do Jevišovic sjíždět už v sobotu 21. 7. Výcvik byl veden individuálně, role výcvikářů se opět zhostili Karel Cviček a Barbora Mikušová. Karel kromě výcviku poslušnosti a tréninku stop také odváděl každodenní práci figuranta při nácviku obran. Bára zase oživila výcvik nácvikem agility, přednáškami a ukázami výcviku s klikrem a spoustou dalších užitečných tipů a triků při nácviku různých cviků (z nichž asi divácky nejoblíběnější byly Berýskovy „bublinky“ :o))) ). Oběma výcvikářům patří velký dík za to, jak se své práce zhostili.

V sobotu 28. 7. se konaly zkoušky podle NZŘ. Jako rozhodčí byl delegován Karel Och. Letos účastníci zkoušek nebyli bohužel příliš úspěšní, nicméně gratulujeme alespoň Jirkovi Drábkovi a Taře z Blatnických vinic k úspěšnému složení zkoušky ZVV1. Plánovány byly také zkoušky podle ZŘ KJ ČR Brno - na ty se však nepřihlásilo dostatek zájemců a proto byly odvolány. Nutno podotknout, že na letošním LVT bylo opravdu hodně odrostlejších štěňat a velmi mladých psů, kteří ještě nemají dostatečně „nacvičeno“. Nezbývá než doufat, že budou během roku pilně trénovat, aby zúročili co se na táboře naučili a příští rok bude jak z hlediska počtu přihlášených, tak z hlediska jejich úspěšnosti lepší.

Tábor se pomalu ale jistě přiblížil ke svému závěru, a tomu už tradičně patří Memoriál Karla Matušince - Jevišovický pětiboj. Letos se konal už jeho X. ročník. Poprvé byla také vyhlášena kategorie pro mladé psy ve věku 8 až 20 měsíců - Jevišovický pětiboj Junior, ve kterém jsou disciplíny upraveny tak, aby je mohly provádět psi kteří mají jednotlivé cviky rozcvičené, také jsou zde vynechány přepady při obranách apod. Vzhledem k omezení jednotlivých disciplín jsou tyto také hodnoceny polovičním počtem bodů (klasická „dospělácká“ kategorie pětiboje: 5 x 100 = 500 bodů; juniorská kategorie 5 x 50 = 250 bodů).

Jubilejního X. ročníku Jevišovického pětiboje se zúčastnilo pět psovodů se svými psy, juniorské kategorie pak další tři. Vítězem se stal Jiří Tvrdoň s Bestou z Uher - Bestě bude koncem listopadu už jedenáct let, přesto to spolu s Jirkou mladším „natřela“... je to prostě už zkušená pětibojařská rutinérka :o). V kategorii junior obsadili první místo Karel Skoupý s 13-ti měsíční Grey Alexou z Údolí ticha. Kompletní výsledky:

1. místo, 377 b.:    Jiří Tvrdoň a Besta z Uher                            nejlepší obrana, nejlepší poslušnost
2. místo, 329 b.:    Pavel Boušek a Clara Grey Střípek snů        nejlepší stopa
3. místo, 300 b.:    Jana Zítková a Asta Jasmine Eyes
4. místo, 187 b.:    Petr Zítka a Cavern z Věrné smečky
5. místo, 184 b.:    Roman Krčmář a Hermiona z Věrné smečky

Kategorie Junior:
1. místo, 178 b.:    Karel Skoupý a Grey Alexa z Údolí ticha (13 měsíců)
2. místo, 176 b.:    Tereza Teššinyová a Dyna Vlčí naděje (18 měsíců)
3. místo, 153 b.:    Kateřina Hossová a Daisy Grey Střípek snů (17 měsíců)

Bez ohledu na pořadí - myslím že se jednalo o nejvydařenější ročník pětiboje za několik posledních let - dobře se bavili všichni, jak diváci, tak i závodníci. Přitom byly k vidění opravdu pěkné výkony ... 90 bodů Jirky Tvrdoně s Bestou na obranách, při kterých se nenechali zahanbit ani Petr Zítka s Cavern a Jana Zítková s Astou - oba 85 bodů, plný počet 100 bodů na stopě Pavla Bouška s Klárkou (Clara Grey) na které nestačilo ani 90 bodů Jirky Tvrdoně s Bestou (což by jindy bylo prakticky jasné vítězství ve stopách), nebo krásných 87 bodů na poslušnosti s rušivými vlivy Jirky Tvrdoně s Bestou, která ustála neuvěřitelné věci („Azora“ jí při odložení „vodili“ přes přední tlapy, „Alík“ jí „vběhl“ při poslušnosti přímo pod nohy...) - k tomu rušivé vlivy pro psovoda, při kterých si Jirka asi poprvé v životě (marně) přál, aby se mu Besta zvedla z odložení...

Organizačně byl letošní tábor myslím zvládnutý velmi dobře, za což patří dík hlavně Marušce Bulíkové. Stejně tak se sluší poděkovat Martě, Lence, Nikole, Viktorovi (nerad bych na někoho zapomněl), kteří zajišťovali kantýnu, a vůbec všem kteří letos na táboře byli za to, že společně vytvořili dobrou partu. Myslím že se nenudil nikdo a všichni si odvezli spoustu nových zkušeností, rad a námětů, co a jak se svými šedivci dělat. Nezbývá než se těšit na setkání při výcvikových víkendech a samozřejmě na LVT Jevišovice 2013 :o)

Karel Skoupý

Fotogalerie

P.S.: Nevíte, co znamenají věci psané v uvozovkách („bublinky“, „Azor“, „Alík“...)? No tak se přijeďte podívat příští rok do Jevišovic!

Z galerie