Články

Když štěně opouští rodnou hroudu …

Kategorie: Chov Aktualizováno 7. 10. 2015 13:35 Zveřejněno 29. leden 2008
Napsal Admin Zobrazeno: 8858

ŠtěněŠtěněProtože právě vrcholí "sezóna" štěňátek ČSV, přinášíme Vám malý "seriál", určený hlavně začínajícím chovatelům a novým majitelům štěňátek. Pro začátek něco o okamžiku, kdy se štěně vydává za svou novou smečkou. Čas ubíhá, z původně malých mručících klubíček se stali pořádní draci, kteří se jako demoliční četa valí přes ohrádku, zanechávajíce za sebou spoušť a nastražené loužičky. Je čas, aby malí vlci opustili rodnou hroudu a začlenili se do nové smečky.

Obecně psi s průkazem původu smí být odloučeni od feny nejdříve ve věku 50 dnů, někteří chovatelé ale i přes to upřednostňují časnější odběr, který umožní novému majiteli zastihnout ještě poměrně významnou část fáze vtištění. Noví majitelé - zájemci o štěňata by naproti tomu měli mimo jiné věnovat pozornost také tomu, v jakém prostředí štěňata vyrůstají, jaká pozornost je jim věnována ze strany chovatele. Pokud štěňata nemají dostatečný kontakt s lidmi a vyrůstají víceméně pouze ve smečce tvořené sourozenci a matkou, je vhodné odebrat štěně co nejdříve.

Chovatel by měl s novým majitelem promluvit o jeho představách a důvodech, proč se pro ČSV rozhodl. ČSV je plemeno pracovní a pes uvázaný celý život u boudy by jistě šťastný nebyl. Důležité je také majitele, kteří si ČSV pořizují poprvé, seznámit s charakteristickými vlastnostmi plemene, úplné začátečníky seznámit také s péčí o štěně (krmení, ustájení, očkování, odčervení, ale také správná socializace apod.).

Nové majitele máme vybrané, a co dál? Dát štěně novému majiteli, peníze strčit do kapsy a tím to pro nás končí? Takový postoj může mít jen nezodpovědný chovatel (tedy spíše "množitel"). Dobrým chovatelům není osud jejich štěňat lhostejný. Připravíme si proto smlouvu o prodeji a koupi štěněte. Smlouva se vždy uzavírá podle platných právních norem v zemi prodeje (bydliště chovatele) - v tomto případě podle platného znění Občanského zákoníku. Co by měla taková smlouva obsahovat?

  1. Smluvní strany - jsou to Prodávající (Chovatel) a Kupující (Majitel) - vždy s uvedením plné adresy.
  2. Předmět smlouvy - zde nám jde o prodej štěněte. Štěně musí být ve smlouvě jednoznačně identifikováno, bude uvedeno plemeno, jméno štěněte včetně názvu chovatelské stanice, číslo zápisu, číslo čipu.
  3. Práva a povinnosti smluvních stran - Majitel se zde zaváže zejména poskytnout psovi vyhovující ustájení, kvalitní potravu v patřičném množství, veterinární péči, dále se může zavázat např. k účasti na bonitaci, klubové výstavě apod.  Mezi povinnostmi Chovatele by nemělo chybět nabídnutí pomoci (radou, předáním kontaktu), informování Majitele o důležitých akcích (svody, bonitace, klubové a speciální výstavy) apod.
  4. Smluvní cena
  5. Ostatní ujednání - tak jak jsou ve smlouvách běžně definované.

Nový majitel podepsal smlouvu a už drží v náručí svého nového kamaráda. Nespoléhejte na to, že si bude všechno co mu řeknete pamatovat, protože jeho myšlenky jsou teď nejspíš už někde jinde. Ke štěněti mu pro jistotu "přibalte" ještě papír, na kterém bude mít ty nejzákladnější věci vypsány. Pak už nezbývá než štěňátku popřát všechno nejlepší do života a může vyrazit do světa a stát se právoplatným členem své nové smečky.

Z galerie