Notice: Undefined property: YjsgCheckBrowser::$Name in /mnt/web-data2/cswolfdog_cz/public_html/www/templates/youfauna/yjsgcore/yjsg_core.php on line 338

Notice: Undefined property: YjsgCheckBrowser::$Name in /mnt/web-data2/cswolfdog_cz/public_html/www/templates/youfauna/yjsgcore/yjsg_core.php on line 341

Notice: Undefined property: YjsgCheckBrowser::$Name in /mnt/web-data2/cswolfdog_cz/public_html/www/templates/youfauna/yjsgcore/yjsg_head.php on line 213
KCHČSV - Yahoo z Molu Es - aktivní záchranář Horské služby

Články

Yahoo z Molu Es - aktivní záchranář Horské služby

Kategorie: Výchova a výcvik Aktualizováno 25. 11. 2018 13:29 Zveřejněno 23. listopad 2018
Napsal Helena Jahelková Zobrazeno: 2122

Yahoo  Molu Es pracuje u Horské služby a jako vůbec první čsv v ČR v historii složil atest MV. Zde kopíruji zaslaný příspěvek jeho psovoda, Aleše Bittnera:

Dovolím si osobního pohledu popsat atest Ministerstva vnitra pro plošné pátrání a atesty Horské služby - "letní plošnou" část. 

Atest MV měl 2 praktické části - hledání ztracených v terénu pomocí psa a jednu teoretickou část - test.

Nejprve jsme v odpoledních hodinách absolvovali denní pátrání. Pomocí vojenské mapy (žádná GPS, telefon - nic co má baterky nebylo povoleno) jsme měli vyrazit ze základny ke štábu. 2,6km dlouhý nástup jsme měli prohledat do 10m od cesty. Někde byl 1 figurant. Pes zde měl prokázat, že figuranta nenapadá, a že dostatečně označuje nález. Po nálezu měl prokázat, že je schopen zůstat na místě a dát psovodovi prostor na ošetření raněného. O kvalitu samotného ošetření nešlo. Pak jsme došli ke štábu, kde jsem se dozvěděl prostor, který máme propátrat. Zakreslil jsem si jej do vlastní mapy a spolu se zkušebním komisařem jsme se vydali ke svému sektoru, který měl rozlohu 5 ha. V něm byli schovaní 1-4 figuranti, časový limit 30 min. Za každý nález +3 min. V případě 4 založených figurantů a 3 nalezených máte tedy celkem 39 min. Podstatou denní části je se umět zorientovat v papírové mapě, vědět přesně, kde se člověk nachází. Důležitá je taktika vzhledem k větrným a terénním podmínkám. Figuranti jsou maskovaní, z cca 5 m je člověk určitě neobjeví, někdy ani když šlápnete přímo vedle. Je bezpodmínečné naleznout všechny v ploše umístěné figuranty.

Po příchodu jsme vyplňovali test s otázkami týkajících se právních předpisů, IZS, topografie a zdravovědy.

Po setmění jsme opět dostali za úkol prohledat sektor o velikosti cca 5ha. V noční části již lze používat GPS (pes obojek) a baterky. Psovodi pracují tentokrát v týmu po dvou (každý má na starost 5ha), na prohledání mají 30 min, +3 min. za každý nález navíc. Psovodi po vzájemné komunikaci hlásí společný začátek. Společně mají 1-4 figuranty. Každý zodpovídá za svůj sektor, musí opět naleznout všechny figuranty ve své ploše. 

V denní části pro nás byl nejtěžší přístup. U Horské služby prohledáváme okolí cesty do 50 m na každou stranu. Nelze psovi vysvětlit, že najednou nemá hledat moc daleko. Nejde ho příliš tlumit, aby neztratil chuť. Takže k figurantovi, který byl nedaleko štábu, došel Yahoo už dost unavený. V samotném sektoru jsme měli 4 figuranty. Zvolil jsem vhodně taktiku postupu, protože díky větru jsme při postupu objevovali jednoho figuranta za druhým navzdory četným hustníkům. 3 směrem tam, 4. směrem nazpět. Sám bych ty lidi nikdy neobjevil. On sám asi také ne.

Písemný test je ve vlastní testovací fázi, proto jeho výsledek neměl pro letošní rok na hodnocení zkoušky vliv. 

Noční část byla náročná právě terénem a časovým limitem. Jednalo se o velice strmý svah nad údolím. Tady jsem zazmatkoval a ohlásil začátek prohledávání v dolní části sektoru. Po 3 min. chůze jsem věděl, jaká to byla chyba.." Budeme muset celý kopec vydupat nahoru." Běhali jsme jako o život. Našli jsme jednoho figuranta v hustníku. Ale čas rychle ubíhal. Ke konci už tekl nejen pot, ale i nervy. Díky šťastnému rozhodnutí jít vlevo místo vpravo jsme par minut před koncem přišli "do pachu" a bylo vyhráno. Tím byly atesty MV u konce. 

 

Druhý den následovala další část - atesty HS. Plocha o rozměru 500 x 1000 m byla naráz v rojnici prohledávána 5-ti psovody. Každý má tedy na starost plochu 100 x 1000 m. Není jasně stanoven časový limit. Jak nám bylo vysvětleno, u atestů MV limit být musí, protože někdy nejsou psovodi soudní a chodili by plochou, dokud by o figuranty doslova nezakopli. My u HS s tímto problém nemáme. Na základě praxe se snažíme prohledávat prostor velice zodpovědně a zároveň spěchat, neboť nikdy není času nazbyt. V ploše bylo celkem 10 ztracených osob. Používáme GPS, komunikujeme s kolegy v rojnici a vypomáháme si, pokud je třeba. Pes musí opět najít všechny osoby ve svém sektoru. Terén byl velice náročný. Močál, neustálé hustníky, plantáže ostružin... Snad 3 x za celou dobu jsem viděl na vzdálenost větší než 20 m. Obvykle se na atestech HS jde taková plocha 2x ve dne a poloviční plocha v noci. Vzhledem k předchozímu dni a atestům MV byl atest HS udělen všem, co uspěli jak první, tak druhý den a zároveň měli splněnou zimní - lavinovou část.

(Autorkou fotografií je Ilona Bittnerová).

 

Aleš Bittner

 

yahoo z molu es a aleš bittneryahoo z molu es a aleš bittner

 

Z galerie